Raport „Bezpieczeństwo energetyczne RP – o stanie bezpieczeństwa polskiej gospodarki paliwowej”

włącz .

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do lektury raportu „Bezpieczeństwo energetyczne RP – o stanie bezpieczeństwa polskiej gospodarki paliwowej”, który jest już dostepny w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej. Został opracowany na podstawie wniosków z panelu eksperckiego dotyczącego bezpieczeństwa rynku paliwowego w Polsce, który zorganizowany został przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy w 2015 roku. Autorzy postawili sobie zadanie zbadania aktualnego stanu polskiej gospodarki energetycznej i oceny zagrożeń związanych z tym obszarem.

Główne zagrożenia dla bezpieczeństwa surowcowego Polski jakie zauważyli uczestnicy debaty to przede wszystkim niestabilność relacji handlowych z Federacją Rosyjską wynikająca z nieprzewidywalności naszego wschodniego sąsiada, skutki polityki klimatycznej Unii Europejskiej powodujące spadek podaży na surowce energetyczne oraz zmiana podejścia krajów eksporterów ropy naftowej, które w coraz większym stopniu starają się sprzedawać produkty przetworzone a nie sam surowiec. W związku z tym polski sektor energetyczny musi przystosować się do zmieniających się realiów rynku między innymi po przez dywersyfikację źródeł, umocnienie pozycji polskich rafinerii, zwiększona kooperację z innymi krajami regionu oraz realizację projektu polskiej elektrowni atomowej. W celu odpowiedniego przygotowania do tych wyzwań potrzebne jest opracowanie całościowej strategii energetycznej i paliwowej Polski.

Cała publikacja dostępna jest pod tym linkiem.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy