NCSS na spotkaniu w BBN na temat Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego

włącz .

We wtorek 18 czerwca br. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się kolejne spotkanie w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa. Reprezentanci ośrodków pozarządowych oraz niezależnych instytucji badawczych dyskutowali z szefem BBN o zawartości opublikowanej 24 maja Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego RP. Narodowe Centrum Studiów Strategicznych reprezentował Tomasz Szatkowski i Jacek Bartosiak.
Przedstawiciele NCSS po raz kolejny wyrazili swoją otwartość na konstruktywną dyskusję nad istotnymi dla Polski kwestiami z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie podnieśli, że istotne, aby ta dyskusja odbywała się przed podjęciem określonej inicjatywy przez organy publiczne, tak żeby mogła ona mieć choć teoretyczną szansę na wpływ na kształt ostatecznej decyzji.
 
Zauważono, że na tle dotychczasowych dokumentów strategicznych "Biała Księga" stanowi względny postęp - w większym stopniu zwraca uwagę na narodowe potrzeby jak i narodowy proces stanowienia strategii bezpieczeństwa, wobec których udział w organizacjach bezpieczeństwa zbiorowego jest środkiem wtórnym. Na pozytywną ocenę zasługuje także szeroki zakres dokumentu - wzięcie pod uwagę szeregu niekonwencjonalnych zagrożeń włącznie ze sferą cyberbezpieczeństwa i demografią, oraz chęć szerokiego popularyzowania jej treści.
 
Z drugiej strony, eksperci NCSS zgłosili swoje zastrzeżenia do nieco zbyt optymistycznej prognozy rozwoju sytuacji geopolitycznej, oraz do części szczegółowych wniosków, w tym zwłaszcza tych dotyczących priorytetów dla Sił Zbrojnych RP. Przedstawiciele NCSS zgłosili postulat, aby prace nad wnioskami z tego typu dokumentów prowadzić w trybie "studium przypadku" przy użyciu instrumentarium gier strategicznych i wojennych.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy