Komentarz Stratforu na temat stabilności reżimu politycznego Władimira Putina

włącz .

Steven L. Hall w tekście podejmuje próbę zarysowania głównych powodów utrzymywania się obecnego systemu politycznego Federacji Rosyjskiej.

Poniżej możecie przeczytać Państwo fragment komentarza:

Wielu komentatorów uważa, że w pewnym momencie trudności gospodarcze będą na tyle duże, że poparcie dla Putina spadnie, niezależnie od tego jak bardzo uwielbiany jest w tej chwili. Tymczasem po pierwsze, Władimir Putin dba o swoje poparcie w politycznym sensie (biorąc pod uwagę to, co wiemy o Putinie, można stwierdzić, że traktuje on swoje poparcie jako swego rodzaju osobistą gratyfikację, ale niekoniecznie jako element wpływający na jego politykę). Nawet jeżeli jego popularność znacznie spadnie, Putin dalej posiada środki bezpieczeństwa, które załagodziłyby potencjalne zagrożenie. Kreml nie będzie się wahał przed użyciem siły i przymusu przeciwko opozycji, czego dobrymi przykładami jest prześladowanie zespołu Pussy Riot i morderstwo dziennikarki, Anny Politkowskiej. Interesujące natomiast jest to, że Rosjanie odróżniają się od zachodnich społeczeństw tym, że tradycyjnie preferowali oni spokój i stabilność niż to, co zazwyczaj nazywają bałaganem prawdziwej demokracji. W większości Rosjanie są bardziej niż chętni do poświęcenia wielu przywilejów, które na zachodzie nazwane byłby podstawowymi prawami, za cenę wewnętrznej stabilności, nawet jeżeli oznacza to mniej produktów w sklepach, czy bardziej ograniczone swobody obywatelskie. Ponadto Putin postrzegany jest jako pierwszy silny przywódca rosyjski od upadku Związku Sowieckiego, co naturalnie czyni spadek jego popularności jeszcze bardziej nieprawdopodobnym niezależnie od sytuacji.

Tekst oryginalny możecie znaleźć Państwo w tym miejscu. Tłumaczenie na język polski znajduje się pod tym linkiem.

Publikowane na stronie NCSS w języku polskim komentarze i analizy autorstwa ekspertów Stratforu mają przyczynić się do pobudzania debaty i dyskusji na najważniejsze tematy związane z bezpieczeństwem, stosunkami międzynarodowymi oraz światową geopolityką. Nie prezentują one jednak oficjalnego stanowiska naszej instytucji.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy