Analiza Stratfor dotycząca pozycji Białorusi w relacjach z krajami Europy Zachodniej i Rosji

włącz .

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nową analizę Strarforu, na temat zmieniającej się w ostatnim czasie roli Białorusi na arenie międzynarodowej, pt. „W grze ze Wschodem i Zachodem, Białoruś ogrywa obie strony”.

Poniżej możecie przeczytać Państwo fragment tekstu:
Relacje między Białorusią i Zachodem mają szansę na jeszcze większą poprawę w 2016 roku. W trakcie szczytu UE dotyczącego zniesienia sankcji, państwa unijne opowiedziały się za otwarciem negocjacji na temat ułatwienia systemu wizowego i pogłębienia wspólnego handlu. Strona białoruska, zmotywowana coraz gorszymi wynikami rosyjskiej gospodarki, rozpoczęła rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym jako ewentualnym źródłem pomocy finansowej. Ponadto, wysocy urzędnicy ministerstw spraw zagranicznych członków Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) odwiedzili Białoruś 9 lutego w celu położenia fundamentów pod szerszą współpracę z Unią Europejską, która skupiałaby się na sprawach gospodarczych i konflikcie na Ukrainie.

Tekst oryginalny możecie znaleźć Państwo w tym miejscu. Tłumaczenie na język polski znajduje się pod tym linkiem.

Publikowane na stronie NCSS w języku polskim komentarze i analizy autorstwa ekspertów Stratforu mają przyczynić się do pobudzania debaty i dyskusji na najważniejsze tematy związane z bezpieczeństwem, stosunkami międzynarodowymi oraz światową geopolityką. Nie prezentują one jednak oficjalnego stanowiska naszej instytucji.

Autorem tłumaczenia jest Bartosz Pawłowski.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy