Stratfor o zagrożeniu ze strony broni kosmicznej

włącz .

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nową analizę Strarforu, na temat militaryzacji przestrzeni kosmicznej, pt. „Prawdziwe zagrożenie bronią kosmiczną”.

Poniżej możecie przeczytać Państwo fragment tekstu:
Uwojskowienie przestrzeni kosmicznej rozpoczęło się lata temu, ale dosłowne uzbrojenie, przynajmniej oficjalnie, w dalszym ciągu nie zostało zainicjowane. Współczesne wojsko uzależniło się od technologii satelitarnej ze względu na kilka z jej możliwości, przede wszystkim uzyskiwanie termicznego obrazu pola walki, naprowadzanie broni przez GPS, czy komunikację na terenie całego globu. Chociaż „kosmiczna” broń nie została jeszcze z powodzeniem umieszczona na orbicie, zagrożenie wynikające z potencjalnej możliwości posiadania takiej broni, do pary z szeroko rozpowszechnionym użytkowaniem nieuzbrojonych satelitów do celów wojskowych, zmusiły armie wielu państw do opracowania odstraszacza w postacie technologii antysatelitarnej. Problem w tym, że tego typu technologia (nazywana często ASAT) może być użyta przeciwko każdego rodzaju satelicie, a w szczególności tych w posiadaniu Amerykanów i ich sojuszników. Rozmieszczenie broni ASAT, z drugiej strony, ma też swoją cenę: im więcej używa się broni antysatelitarnej, tym więcej kosmicznych śmieci powstaje ze zniszczonych satelitów. Śmieci te, w rezultacie, stają się coraz bardziej niebezpieczne względem nie tylko satelitów wojskowych, ale również komercyjnych.

Tekst oryginalny możecie znaleźć Państwo w tym miejscu. Tłumaczenie na język polski znajduje się pod tym linkiem. 

Publikowane na stronie NCSS w języku polskim komentarze i analizy autorstwa ekspertów Stratforu mają przyczynić się do pobudzania debaty i dyskusji na najważniejsze tematy związane z bezpieczeństwem, stosunkami międzynarodowymi oraz światową geopolityką. Nie prezentują one jednak oficjalnego stanowiska naszej instytucji.

Autorem tłumaczenia jest Bartosz Pawłowski.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy