Stratfor na temat współpracy na linii Kijów - Ankara

włącz .

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nową analizę Strarforu, na temat zacieśniającej się współpracy między Turcją a Ukrainą w obliczu wspólnego wroga - Rosji, pt. „Turcja i Ukraina zawiązują niebywały sojusz”.

Poniżej możecie przeczytać Państwo fragment tekstu:
Oprócz wspólnego przeciwnika, Ukrainę i Turcję łączy jeszcze jedno, a mianowicie położenie geograficzne. Oba państwa leżą nad brzegiem Morza Czarnego, które w ciągu ostatnich dwóch lat stało się jednym z miejsc, w których Rosja najaktywniej rozbudowywała swój potencjał militarny. W odpowiedzi na ukraiński ,,Euromajdan", który skonfrontował Rosję i Ukrainę, Rosja zajęła Krym, wydaliła z półwyspu ukraińskie jednostki wojskowe i zainstalowała swoje własne. Te posunięcia postawiły Ukrainę w strategicznie niekorzystnej sytuacji, zmuszając ukraińską marynarkę do wycofania się ze swojej największej bazy w Sewastopolu (lub kompletnego utracenia swoich jednostek) i przeniesienia się do mniejszej bazy morskiej w Odessie.

Tekst oryginalny możecie znaleźć Państwo w tym miejscu. Tłumaczenie na język polski znajduje się pod tym linkiem.

Publikowane na stronie NCSS w języku polskim komentarze i analizy autorstwa ekspertów Stratforu mają przyczynić się do pobudzania debaty i dyskusji na najważniejsze tematy związane z bezpieczeństwem, stosunkami międzynarodowymi oraz światową geopolityką. Nie prezentują one jednak oficjalnego stanowiska naszej instytucji.

Autorem tłumaczenia jest Bartosz Pawłowski.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy