Ekspertka NCSS w wywiadzie na temat rosyjskiej wojny hybrydowej w sektorze energetycznym

włącz .

Dr Natalia Slobodian - główna analityk w projekcie „Rynek gazu i bezpieczeństwo energetyczne w państwach Grupy Wyszehradzkiej: modele, wyzwania, perspektywy" - w wywiadzie dla portalu Biznes Alert analizuje narzędzia i instrumenty używane przez Federację Rosyjską w ramach wojny hybrydowej prowadzonej między innymi w obszarze energetyki.

Poniżej możecie przeczytać Państwo fragment wywiadu, który przeprowadził Wojciech Jakóbik - redaktor naczelny portalu Biznes Alert, który jest jednym z patronów medialnych projektu.

Jakiego rodzaju narzędzi używa Rosja do wpływania na sektor energetyczny w naszym regionie?

Rosja wykorzystuje dwa środki. Pierwszy to formuła cenowa, a druga to różnice między krajami europejskimi. Nie da się uniknąć nieporozumień i partykularyzmów ze względu na brak przejrzystości formuły cenowej oferowanej przez Gazprom. Istnieje obawa o wyciek informacji na temat aneksów do umów na dostawy węglowodorów z Rosji. Niejasne relacje Rosji z niektórymi krajami członkowskimi prowadzą do tezy, że w relacjach ekonomicznych z tym państwem jest silny komponent polityczny. Trudno uznać, że oferta cenowa Gazpromu jest zgodna z prawami ekonomii i rynku. Na "chłopski rozum" wzrost podaży danego produktu na rynku powinien prowadzić do spadku ceny. W przypadku rosyjskiego gazu trudno znaleźć ekonomiczne uzasadnienie do wysokich cen. W rezultacie ten gaz nie jest już zwykłym produktem rynkowym i staje się narzędziem politycznym. Kreml wzmaga niezdrową rywalizację krajów unijnych o względy Gazpromu. To skutecznie blokuje tworzenie wspólnego rynku energetycznego.

Zachęcamy do lektury całego wywiadu, który dostępny jest pod poniższym linkiem.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy