Analiza NCSS na temat pożądanego modelu obrony powietrznej Polski

włącz .

Ekspert NCSS płk rez. dr hab. Adam Radomyski w swojej najnowszej analizie podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie jaka obrona powietrzna potrzebna jest polskim siłom zbrojnym oraz jak ją osiągnąć.

Poniżej możecie przeczytać Państwo fragment prezentowanej analizy Narodowego Centrum Studiów Strategicznych autorstwa naszego eksperta dr. hab. Adama Radomyskiego:

Kluczową kwestią jest określenie długoterminowych wymagań co do jego zdolności operacyjnych. Należy też uwzględnić dążenie do spójności narodowych rozwiązań z rozwiązaniami sojuszniczymi, przy jednoczesnym zwiększaniu lub przynajmniej zachowaniu zdolności do prowadzenia samodzielnej operacji przeciwpowietrznej (ang. Defence Counter Air) w ramach strategicznej operacji obronnej. Konieczna jest do tego rzetelna diagnoza, która powinna stanowić podstawę do zainicjowania fazy prognozowania rozwoju systemu OP na poziomie strategicznym. Efektem takich działań byłoby stworzenie wizji OP oraz określenie jej końcowego (pożądanego) stanu, struktury i zdolności w danej perspektywie strategicznej. W przypadku choćby kilkunastoletniej perspektywy przyjętej w rozwoju OP rodzi się pytanie: czy armia w latach 2025–2030 będzie potrzebowała takiej samej jak obecnie OP, takich samych zdolności oraz takiego samego sprzętu? Prawdopodobnie przyszła OP pod wieloma względami będzie inna od obecnej. Dotyczy to zarówno jej struktury, organizacji i zadań, jak i techniki.

Całość tekstu znajdziecie Państwo w tym miejscu. Zachęcamy do lektury oraz komentarzy.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy