Specyfika rozpoznania obrazowego w aktywności wywiadu strategicznego - nowa analiza NCSS

włącz .

W najnowszej analizie Narodowe Centrum Studiów Strategicznych opisuje rolę i znaczenie różnych rodzajów rozpoznania obrazowego w aktywności wywiadu strategicznego państwa.

Poniżej możecie przeczytać Państwo fragment tekstu:

Rozpoznanie obrazowe, czy też wywiad ze źródeł obrazowych (ang. imagery intelligence – IMINT), jest dyscypliną wywiadowczą polegającą na pozyskiwaniu informacji za pomocą urządzeń i systemów obrazujących oraz zdjęć. Wykorzystuje się do tego narzędzia optyczne, radary i lasery. Współcześnie największe znaczenie dla dyscypliny IMINT w wywiadzie strategicznym mają systemy satelitarne, samoloty rozpoznawcze oraz bezzałogowe statki powietrzne. Rozpoznanie obrazowe jest bez wątpienia jedną z najistotniejszych dyscyplin pozyskiwania informacji przez instytucje wywiadowcze, szczególnie od początku XXI wieku, kiedy to rozwój technologiczny znacznie usprawnił techniki utrwalania i przesyłania obrazu. Ponadto eksperci zajmujący się technikami wywiadowczymi są dosyć zgodni, że wywiad obrazowy jest obecnie jedną z najbardziej wiarygodnych technik pozyskiwania informacji, ponieważ utrwalony obraz stanowi jednocześnie dowód na istnienie danego faktu, zjawiska czy zdarzenia.

Całość analizy, której autorem jest Jakub Sabała - współpracownik NCSS - możecie przeczytać Państwo w tym miejscu. Zapraszamy do lektury!

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy