Forum Militarne NCSS

włącz .

Podczas gdy ministrowie obrony narodowej NATO po raz ostatni przed lipcowym szczytem spotykali się w Brukseli, w Warszawie odbyło się pierwsze eksperckie Forum Militarne z udziałem szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego oraz zagranicznych gości. Celem forum było opracowanie rekomendacji na szczyt NATO w Warszawie a tematem przewodnim zaplanowanych dyskusji i debat ekspertów odpowiednie zabezpieczenie tzw. wschodniej flanki Sojuszu. Pomysłodawcą i gospodarzem wydarzenia było Narodowe Centrum Studiów Strategicznych.

Ideą Forum Militarnego było spotkanie decydentów, przedstawicieli instytucji wojskowych oraz ekspertów w celu wypracowanie rekomendacji na 25. Szczyt NATO w Warszawie.

To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, na którym spotykają się krajowi i zagraniczni eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i wojskowości, by rozmawiać o wyzwaniach stojących dziś przed wszystkimi państwami Sojuszu. Nieprzypadkowo na temat przewodni pierwszego Forum Militarnego wybraliśmy tzw. wschodnią flankę NATO. To tu, w Warszawie, musimy szczególnie głośno mówić o konieczności zabezpieczenia naszej części Europy i roli Polski w umacnianiu bezpieczeństwa w regionie - mówił Jacek Kotas, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Forum otworzył Minister Spraw Zagranicznych RP Witold Waszczykowski. Bezpieczeństwo to główny cel polskiej dyplomacji, jest ono również warunkiem rozwoju gospodarczego i społecznego kraju – podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski.

Podczas sesji plenarnej zaprezentowano również dwa raporty: projekt Instytutu Studiów Wschodnich podejmujący tematykę najważniejszych wyzwań stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim i kwestie szeroko pojętego bezpieczeństwa obszaru Euro-Atlantyckiego oraz prezentację wyników polsko-amerykańskiego Seminarium Planowania Kryzysowego, wspólnego projektu Narodowego Centrum Studiów Strategicznych oraz Center for Strategic and Budgetary Assessments.
Jest to pierwszy tego rodzaju niezależny projekt w Polsce, analizujący zagrożenia na flance wschodniej w ujęciu całościowym. Głównym celem było zdefiniowanie najważniejszych zagrożeń oraz zbadanie różnych scenariuszy rozwoju potencjalnych konfliktów a ponadto wypracowanie możliwych wariantów działania i wskazanie kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP w bliskiej i dalszej perspektywie czasowej – mówił Mariusz Kordowski, dyrektor programów militarnych w Narodowym Centrum Studiów Strategicznych.

Po sesji plenarnej odbyły się panele eksperckie, których celem było sformułowanie rekomendacji na lipcowy Szczyt NATO w Warszawie. Dyskusje odbywały się zgodnie z regułą Chatham House, która zezwala na upublicznianie informacji uzyskanych podczas debaty, tylko pod warunkiem nieujawniania tożsamości uczestników zebrania.

Nasze forum to odpowiedź na potrzebę wolnej wymiany myśli ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa. Do dyskusji zaprosiliśmy nie tylko polskich ekspertów, ale również przedstawicieli zagranicznych think tanków i organizacji pozarządowych. Chcemy by efektem tego spotkania był zbiór rekomendacji, które jeszcze przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie trafią do przedstawicieli najważniejszych instytucji państwowych w Polsce – mówiła Małgorzata Grzegrzółka, dyrektor wykonawczy w Narodowym Centrum Studiów Strategicznych.

Forum Militarne Narodowego Centrum Studiów Strategicznych odbyło się po raz pierwszy. NCSS jest niezależnym ośrodkiem analitycznym, który został powołany do prowadzenia badań i analiz, pobudzania debaty oraz rozwijania innowacyjnego myślenia w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa Polski.
Wkrótce obszerna fotorelacja z wydarzenia.

 

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy