Flanka wschodnia a postanowienia szczytu NATO w Warszawie - komentarz Narodowego Centrum Studiów Strategicznych

włącz .

W najnowszym komentarzu Adam Kowalczyk podsumowuje najważniejsze decyzje podjęte podczas ostatniego szczytu NATO w Warszawie w kontekście jego wschodniej flanki.

Komentarz Dyrektora Pionu Analitycznego możecie znaleźć Państwo poniżej. Zapraszamy do lektury!

Flanka wschodnia a postanowienia szczytu NATO w Warszawie - komentarz

Analizując decyzje dot. wschodniej flanki NATO ogłoszone kilka dni temu podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, należy jednoznacznie stwierdzić, że ich charakter i kierunek są pozytywne z polskiego punktu widzenia. W świetle nieoficjalnych informacji, które można było w rozmowach usłyszeć od ekspertów i decydentów z państw członkowskich NATO, którzy znali kulisy negocjacji międzyrządowych, a zarazem uczestniczyli w towarzyszącym Szczytowi Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego Warsaw Summit Expers’ Forum 2016, Polska uzyskała niemal maksimum tego, czego oczekiwaliśmy w momencie rozpoczynania procesu negocjacyjnego. Sama organizacja tego bardzo skomplikowanego logistycznie wydarzenia również okazała się z perspektywy Warszawy wielkim sukcesem.

Z perspektywy zagrożeń płynących ze wschodu, najważniejszym postanowieniem jest ustanowienie wysuniętej obecności w państwach wschodniej flanki NATO. Potwierdza to przejście od realizowanej dotychczas koncepcji tzw. reassurance („ponowne upewnianie”), do pewnych elementów wpisujących się w koncepcję tzw. deterrence (odstraszanie). W tym zakresie ogłoszono podczas szczytu kilka kluczowych decyzji. Po pierwsze, NATO wyasygnuje w tym celu cztery batalionowe grupy bojowe do rotacyjnego, acz permanentnego stacjonowania w Polsce oraz państwach bałtyckich. Państwami ramowymi, czyli państwami odpowiadającymi za ich funkcjonowanie będą odpowiednio USA (Polska), Niemcy (Litwa), Kanada (Łotwa), Wielka Brytania (Estonia). Warto zaznaczyć, że w ich skład będą wchodziły również kompanie innych państw NATO. Oprócz tego potwierdzone zostały wcześniejsze zapewnienia o rozlokowaniu w państwach wschodniej flanki NATO ciężkiej brygady amerykańskiej, która zostanie przetransportowana do Europy z terytorium USA. Co szczególnie ważne – jej dowództwo ma znajdować się na terytorium Polski, co, oprócz sprzyjających okoliczności wojskowo-operacyjnych (Polska jako „hub” dla wszystkich operacji obronnych w regionie), pokazuje także symbolicznie ważną pozycję Polski w relacjach bilateralnych Waszyngton-Warszawa. Ponadto, w związku z nielegalną aneksją Krymu warunkującą obniżenie poziomu bezpieczeństwa na akwenie Morza Czarnego, zostały podjęte również pewne decyzje mające na celu wzmocnienie flanki południowo-wschodniej (m.in. wzmocnienie jednej z brygad rumuńskich komponentami sojuszniczymi, zwiększenie obecności w sojuszniczych ćwiczeniach morskich). Kolejną istotną decyzją wzmacniającą potencjał bojowy Sojuszu na flance wschodniej, jest ustanowienie w Europie Środkowej dodatkowych Army Prepositioned Stocks (magazynów ze sprzętem, bronią, amunicją itd.), które umożliwią sprawne zaangażowanie jednostek NATO w razie potencjalnego konfliktu.

Postanowienia ogłoszone podczas warszawskiego szczytu są zgodne z polskim interesem i wzmacniają status naszego bezpieczeństwa. Nie możemy jednak zapominać, że środowisko bezpieczeństwa wokół granic RP może nadal negatywnie się zmieniać, w związku z czym konieczna jest szybka implementacja ogłoszonych decyzji. Nie ma wątpliwości, że idą one jednak w dobrą stronę, a sam Sojusz wraca powoli do swoich korzeni tj. organizacji kolektywnej obrony, nie zaś wyłącznie kolektywnego bezpieczeństwa.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy