Rakiety balistyczne – militarny straszak Rosji. Implikacje dla systemu bezpieczeństwa Polski – nowa analiza NCSS

włącz .

Płk dr hab. Adam Radomyski w swojej najnowszej analizie podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie o stopień realnego zagrożenia ze strony rosyjskich rakiet balistycznych. Ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych zastanawia się również, w jaki sposób możemy skutecznie przeciwdziałać rosyjskiemu potencjałowi rakietowemu.

Poniżej możecie przeczytać Państwo fragment analizy:

Kolejną przeszkodą w skutecznym zwalczaniu lecących rakiet Iskander jest to, że poruszają się one po tzw. spłaszczonej trajektorii lotu (poniżej wysokości 50 km nad powierzchnią Ziemi). Po fazie lotu balistycznego pocisk może nagle zainicjować lot manewrowy, które jest możliwy do wykonania za sprawą specjalnie skonstruowanych tylnych stateczników (w fazie końcowej lotu rakieta potrafi wykonywać manewry z przeciążeniem 30 g). Takie właściwości manewrowe bez wątpienia stanowią niezwykle poważne wyzwanie np. dla rakietowych systemów obronnych w trakcie próby przechwycenia lecącej rakiety.
Reasumując, można stwierdzić, że w związku z brakiem stałej trajektorii balistycznej zniszczenie rakiety Iskander staje się bardzo trudne, a w przypadku systemów obronnych starszej generacji wręcz niemożliwe. W całej rozciągłości dotyczy to zestawów rakietowych będących obecnie w uzbrojeniu SZ RP.

Zapraszamy do lektury całego tekstu, który możecie znaleźć Państwo w tym miejscu.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy