"Rynek gazu i bezpieczeństwo energetyczne w państwach Grupy Wyszehradzkiej: modele, wyzwania, perspektywy" - nowy raport NCSS

włącz .

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do lektury raportu, który został przedstawiony dziś podczas specjalnego panelu w ramach XXVI edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy. W panelu oprócz przedstawicieli NCSS jako prelegenci wzięli udział Konrad Szymański (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych) oraz Michał Kurtyka (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii).

Poniżej możecie znaleźć Państwo wprowadzenie do niniejszego raportu Narodowego Centrum Studiów Strategicznych:

Utworzenie jednolitego rynku gazu jest jednym z zasadniczych celów polityki energetycznej UE, która ma zapewnić konsumentom większy wybór dostawców, niższe ceny i większe bezpieczeństwo energetyczne. Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo energetyczne i polityka energetyczna mają istotne znaczenie dla wszystkich państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej, ponieważ gaz jest największym importowanym surowcem energetycznym w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i w Czechach, przy czym przeważająca jego część pochodzi od jednego dostawcy, tj. Rosji.

Mimo różnic w zużyciu energii między państwami członkowskimi Grupy Wyszehradzkiej i znaczeniu gazu ziemnego w ich gospodarkach wszystkie te państwa stoją przed wspólnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nadmierne uzależnienie od dostaw energii z jednego źródła, brak zintegrowanego rynku energii na poziomie regionalnym, wąskie gardła w obszarze infrastruktury, a także brak pełnego konsensusu co do realizacji jednolitej polityki energetycznej sprawiają, że państwa V4 stają się słabsze i bardziej podatne na zagrożenia. Co więcej, ze względu na toczący się konflikt między Rosją i Ukrainą, system przesyłu gazu na Ukrainie znalazł się pod presją, zwłaszcza że jednocześnie Rosja potwierdziła swój zamiar ograniczenia przesyłu gazu do Europy przez Ukrainę do możliwie najniższego poziomu począwszy od 2019 r. i w kolejnych latach, co doprowadziło do wzrostu obaw i niepewności w kontekście bezpieczeństwa energetycznego w państwach Grupy Wyszehradzkiej.

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w państwach V4 uzależnione jest od zintegrowanego, zorientowanego na rynek podejścia opartego na wzajemnej solidarności i współpracy. Wymaga to wdrożenia w całości trzeciego pakietu energetycznego i stosowania odpowiednich przepisów prawnych i najlepszych praktyk, o których mowa w ostatnich komunikatach publikowanych przez Komisję Europejską. Wspólny rynek gazu obejmujący państwa V4 i państwa sąsiadujące przyczyniłby się do zwiększenia płynności, konkurencyjności cen, a przede wszystkim umożliwiłby wprowadzenie skutecznych, rynkowych rozwiązań w kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Zjawiska te są od siebie zależne i wzajemnie się stymulują.

Niniejszy raport przedstawia analizę kwestii związanych z bezpieczeństwem energetycznym w państwach V4, koncentrując się w pierwszej kolejności na strategii Unii Europejskiej i rozporządzeniu UE w sprawie bezpieczeństwa dostaw w państwach V4, wąskich gardłach w infrastrukturze energetycznej oraz projektach infrastrukturalnych w regionie w kontekście bieżących wyzwań geopolitycznych, które są związane z bezpieczeństwem dostaw gazu w państwach V4. Treść raportu uzupełniono o badanie przeprowadzone w kwietniu i maju 2016 r. wśród ekspertów ds. polityki energetycznej w państwach Grupy Wyszehradzkiej, które dołączone jest w formie załącznika do niniejszego raportu.

Pełną treść raportu możecie Państwo przeczytać klikając w ten link. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy