Tomasz Szatkowski na zamkniętym spotkaniu eksperckim Georgetown University oraz The Potomac Foundation

włącz .

W dniach 28-30 maja Prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych Tomasz Szatkowski brał udział we Florencji we Włoszech, w zamkniętym międzynarodowym spotkaniu eksperckim pt. Machiavelli Seminar and European–American Workshop on Global Security Affairs. Tradycje warsztatów we Florencji sięgają jeszcze lat 70-tych XX wieku, kiedy to najwybitniejsi stratedzy i wojskowi zachodni spotykali się regularnie, aby szukać odpowiedzi na zagrożenia militarne płynące ze Związku Sowieckiego.

 

Coroczne dyskusje w zamkniętym gronie, które regularnie odbywają się we Florencji są organizowane przez Georgetown University oraz The Potomac Foundation. Tematem przewodnim tegorocznej edycji warsztatów była rosyjska "wojna hybrydowa" jako zagrożenie nowego typu dla państw europejskich.

Prezes NCSS był jednym z prelegentów na panelu, w trakcie którego dyskutowano nad wnioskami dla Sojuszu Półncnoatlantyckiego wynikającymi z rosyjskich ćwiczeń i manewrów „Zapad”, które w ostatnich latach odbywały się niedaleko granic Polski. W panelu jako występujący eksperci wzięli udział również: Jonatan Vseviov (wiceminister Obrony Narodowej Estonii), dr Phillip Petersen (The Potomac Foundation) oraz płk. Laura Potter (dowódca Wywiadu i Rozpoznania US Army w Europie).

W wydarzeniu uczestniczyli czołowi akademicy, analitycy oraz politycy amerykańscy oraz europejscy (oficerowie NATO, ministrowie i wiceministrowie państw UE, ambasadorowie, emerytowani najwyżsi dowódcy z wybranych państw obszaru posowieckiego). Tomasz Szatkowski oraz Dyrektor Departamentu Ameryki w MSZ, Grzegorz Kozłowski, byli jedynymi Polakami zaproszonymi do udziału w tym prestiżowym wydarzeniu.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy