Trzecie seminarium w ramach projektu NCSS "Strategia odstraszania - wyzwania i rekomendacje strategii obronnej RP"

włącz .

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych przeprowadziło w dniu 10.06.2015 r. kolejne (trzecie i zarazem zamykające) seminarium w ramach rozpoczętego w marcu b.r. projektu „Strategia odstraszania - wyzwania i rekomendacje strategii obronnej RP”.

W środowym spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele MON, MSZ, PISM, OSW czy German Marshall Fund. Oprócz tego uczestnikami byli także byli wojskowi, dyplomaci oraz akademicy. Celem projektu jest określenie najistotniejszych kierunków rozwoju szeroko rozumianego potencjału odstraszania Polski.

Podczas środowego spotkania wybrani prelegenci wygłosili referaty na temat cybernetycznych możliwości odstraszania naszego kraju m.in. w świetle trwającego obecnie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, a także operacyjnych aspektów strategii odstraszania. Oba referaty okazały się istotnym/ważnym przyczynkiem do późniejszej dyskusji oraz warsztatów roboczych.

W ramach projektu zaproszeni przez NCSS eksperci na podstawie profesjonalnie zbudowanego scenariusza i opartej na nim gry decyzyjnej przeprowadziło symulację potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa RP, a następnie wypracowało szereg rekomendacji – zarówno militarnych jak i niemilitarnych – będących w przyszłości podstawą do stworzenia przez polskich decydentów skutecznej strategii odstraszania Polski.

W prezentowanym badaniu wykorzystywana jest pionierska w polskich warunkach metodologia foresightu strategicznego połączona z dodatkowymi składnikami podnoszącymi jakość procesu badawczego. Została ona rozwinięta przez renomowane think-tanki i ośrodki badawcze – między innymi amerykański „RAND”. Do potrzeb projektu profesjonalnie dostosowała ją firma 4CF, która zajmuje się realizacją foresightu strategicznego dla podmiotów prywatnych oraz państwowych – zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Do zakończenia projektu pozostały jeszcze dwie istotne jego fazy. Pierwszą z nich będzie przeprowadzenie w czasie rzeczywistym badania delfickiego, które pozwoli na zobiektywizowaną ocenę rekomendacji eksperckich. Etapem zamykającym będzie stworzenie przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych raportu końcowego na podstawie rekomendacji wypracowanych przez ekspertów w trakcie realizowania projektu.

Galeria zdjęć z  seminarium dostępna jest poniżej.

 

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy