Seminarium "Model-etaty-koszty obrony terytorialnej Polski"

włącz .

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych w dniu 04.08.2014 przeprowadziło seminarium "Model-etaty-koszty obrony terytorialnej Polski" zapoczątkowujące prace nad raportem mającego na celu zaproponowanie optymalnego modelu, organizacji etatów oraz kosztów obrony terytorialnej. Udział w seminarium wzięli m.in. przedstawiciele MON, Sztabu Generalnego oraz organizacji pozarządowych.

Swoje prezentacje na temat wybranych zagadnień obejmujących obronę terytorialną Polski przygotowali:

1. Prof. zw. HubertKrólikowski - Zadania obrony terytorialnej w obronie Polski

2. Ppłk. dr Krzysztof Gaj -Rozwiązania etatowe i koszty obrony terytorialnej

3. Wojciech Zalewski - Modele gry operacyjnej służące ewaluacji różnych scenariuszy

Były one punktem wyjścia do dalszej interesującej dyskusji, w której omawiano wyzwania, a co za tym idzie różne modele obrony terytorialnej w poszukiwaniu optymalnego dla Polski rozwiązania w tym zakresie, a także zagadnienia związane z etatami i kosztami towarzyszącymi tym modelom. Dodatkowo, w trakcie seminarium przedstawciele NCSS i 4CF przedstawili wstępne wyniki badania w ramach projektu dotyczącego strategii odstraszania, które dotykają także zagadnień OT.

Uczestnicy zgodzili się, że OT musi być dedykowaną formacją. Podkreślano także zalety posiadania silnie rozwiniętej obrony terytorialnej w kontekście różnych zagrożeń, zauważając jednoczośnie, że OT nie jest panaceum na wszystkie z nich. Przestrzegano także przed sytuacją w której obrona terytorialna, przy tworzeniu, nie stała się „śmietniskiem”sprzętowym, odziedziczającym wyposażenie wychodzące ze służby.

W dalszej części projektu, specjalnie wyselekcjonowane modele zostaną poddane analizie kosztowej i operacyjnej z zastosowaniem posiadanych przez NCSS narzędzi gier wojennych.

 

Galeria zdjęć z seminarium dostępna jest poniżej:

 

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy