Wywiad Adama Kowalczyka dla portalu Biznes Alert.

włącz .

Polecamy Państwa uwadze wywiad, którego ekspert NCSS udzielił portalowi Biznes Alert. Wśród głównych zagadnień poruszonych w rozmowe jest m.in. kwestia oczekiwań Polski względem przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

Oprócz tego Adam Kowalczyk poruszył kilka innych istotnych kwestii jak na przykład rola Chin w polityce bezpieczeństwa RP. Poniżej możecie znaleźć Państwo fragment wywiadu:

Jaki rodzaj zaangażowania NATO w Polsce powinien satysfakcjonować Warszawę?

Wydaje mi się, że należy w tym miejscu rozróżnić rodzaj zaangażowania na krótkoterminowe i długoterminowe. W najbliższym czasie powinniśmy podjąć zintensyfikowane działania na rzecz stałej, choć rotacyjnej obecności wojsk NATO – jest to wbrew pozorom relatywnie tańsze, a zarazem bardziej akceptowalne politycznie dla najważniejszych państw-członków Sojuszu.

Po drugie, niezbędne w krótkoterminowym okresie jest stworzenie w Polsce magazynów ciężkiego sprzętu takiego jak artyleria samobieżna, wozy opancerzone czy czołgi. Wojska sojusznicze nie byłyby bowiem w stanie w obronie Polski operować skutecznie w operacji obronnej Polski czy państw bałtyckich bez normalnego, regularnego dostępu do ciężkiego sprzętu. Jego transport – drogą powietrzną, morską czy lądową – mógłby być w trakcie konfliktu zbrojnego bardzo utrudniony i trwać tygodniami, a nawet miesiącami.

Cały wywiad z Adamem Kowalczykiem, który przeprowadził redaktor naczelny portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik możecie znaleźć Państwo w tym miejscu.

 

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy