Początek wspólnego projektu NCSS i Center for Strategic and Budgetary Assessments

włącz .

W zeszłym tygodniu delegacja NCSS odbyła w Waszyngtonie robocze spotkanie z kierownictwem Center for Strategic and Budgetary Assessments (CSBA) w ramach przygotowania do przeprowadzenia kolejnego międzynarodowego projektu.

Delegacji NCSS przewodniczył Prezes Tomasz Szatkowski, obecni byli także eksperci ppłk dr Krzysztof Gaj oraz dr Henry Potrykus. CSBA było reprezentowane przez Jima Thomasa (wiceprezesa CSBA, i byłego Zastępcę Asystentującego Sekretarza Obrony USA odpowiedzialnego za planowanie i strategię), amb. dr Erica Edelmana (Distinguished Fellow, były Podsekretarz Obrony USA w trakcie kadencji Roberta Gatesa) oraz Marka Gunzigera (Senior Fellow i były Zastępca Asystentującego Sekretarza Obrony USA odpowiedzialnego za transformację Sił Zbrojnych).

Wspólny projekt NCSS oraz CSBA dotyczy wyzwań w zakresie technologicznym oraz operacyjnym związanych z procesami modernizacji armii Polski oraz Stanów Zjednoczonych w kontekście nowych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa i będzie miał unikalną wartość merytoryczną i metodologiczną.

Center for Strategic and Budgetary Assessments z siedzibą w Waszyngtonie jest jednym z najbardziej wpływowych think tanków zajmujących się polityką obronną i planowaniem obronnym w Stanach Zjednoczonych. Zostało założone jeszcze w czasach „zimnej wojny” w 1983 r. Obecnie na czele CSBA stoi jeden z czołowych myślicieli strategicznych na świecie, twórca koncepcji „Revolution in Military Affairs” – dr Andrew F. Krepinevich, który m.in. pełnił funkcję doradcy trzech różnych Sekretarzy Obrony USA. CSBA jest intelektualnym zapleczem nowej doktryny tzw. „Air Sea Battle” której celem jest utrzymanie zdolności do projekcji siły przez USA, w tym zwłaszcza w kontekście tzw. Pivotu na Pacyfik. Z CSBA wywodzi się również obecny zastępca Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych, Robert Work, który kieruje pracami nad strategią i przełomowymi koncepcjami doktrynalnymi. Oprócz roboczych spotkań w CSBA, Prezes NCSS Tomasz Szatkowski odbył szereg spotkań z przedstawicielami waszyngtońskiego środowiska eksperckiego z dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy