Wybrane zagrożenia dla bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim – szwedzkie doświadczenia, jako lekcja dla Polski - komentarz Antoniego Pieńkosa.

włącz .

Potrzebne jest przede wszystkim gruntowne przemyślenie kierunków modernizacji Marynarki Wojennej RP, w tym szczególnie głównych programów zakupu okrętów, ponieważ MW RP w swoim obecnym kształcie nie ma pełnej możliwości realizacji obowiązków wynikających ze Strategii Bezpieczeństwa RP - pisze Antoni Pieńkos w komentarzu dla Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Autor na kanwie wydarzeń na Morzu Bałtyckim, które miały miejsce w listopadzie br. podejmuje próbę zarysowania wybranych zagrożeń związanych z tym akwenem morskim. Poniżej przedstawiamy fragment tekstu:

Potrzebne jest przede wszystkim gruntowne przemyślenie kierunków modernizacji Marynarki Wojennej RP, w tym szczególnie głównych programów zakupu okrętów, ponieważ MW RP w swoim obecnym kształcie nie ma pełnej możliwości realizacji obowiązków wynikających ze Strategii Bezpieczeństwa RP oraz odpowiedniego reagowania na wspomniane incydenty (Szwecja, która ma bardziej rozbudowane zdolności morskie niż Polska, miała problemy z adekwatną reakcją na te zagrożenia). Chociaż do tej pory większość z nich kończyła się stosunkowo niegroźnie, zazwyczaj okresowym popsuciem relacji dyplomatycznych, może się to w każdej chwili zmienić. Nie chodzi tu jedynie o ryzyko celowej eskalacji konfliktu na linii Rosja–NATO i Rosja–Szwecja, ale również o prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia przypadkowego, które w mocno zagęszczonym środowisku dzisiejszego Bałtyku spowoduje realne zagrożenie o nieobliczanych skutkach.

Całość tekstu dostępna jest poniżej:

Wybrane zagrożenia dla bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim – szwedzkie doświadczenia, jako lekcja dla Polski..pdf

Wyrażone w tym tekście opinie są prywatną opinią autora i nie reprezentują oficjalnego stanowiska Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy