Nowa analiza Adama Kowalczyka na temat stanu i perspektyw Partnerstwa Wschodniego w obliczu szczytu PW w Rydze.

włącz .

Ekspert NCSS Adam Kowalczyk w prezentowanym tekście podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie o dotychczasowe osiągnięcia oraz perspektywy rysujące się przed Partnerstwem Wschodnim. W dniu rozpoczęcia kolejnego, czwartego już szczytu PW (tym razem w Rydze), pozostaje ono wciąż najważniejszym programem oddziaływania Unii Europejskiej na swoje wschodnie sąsiedztwo.

Autor przedstawia także wybrane rekomendacje, których wprowadzenie pozytywnie wpłynęłaby na skuteczność opisywanej inicjatywy w zakresie postawionych przed nią celów. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Unia Europejska po 2008 r. nie wykazała wystarczającej woli politycznej do realizacji swoich interesów, podczas gdy Federacja Rosyjska wykazała jej aż nadto. Skutek? Mityczne unijne soft power przegrywało na ogół w zderzeniu z brutalną, choć skuteczną polityką „kija i marchewki” prowadzoną przez Rosję wobec państw objętych programem PW. Między innymi dzięki powyższym czynnikom, jeszcze w połowie 2013 r. wśród części ekspertów i komentatorów pojawiały się głosy mówiące o tym, że program Partnerstwa Wschodniego nie zrealizowawszy swoich celów rozpocznie na szczycie w Wilnie proces powolnego wygaszania. Jednakowoż wydarzenia zapoczątkowane w listopadzie 2013 r. uruchomiły szereg procesów politycznych (także, a może nawet głównie o zasięgu międzynarodowym) o zupełnie podstawowym znaczeniu, które zmodyfikowały okoliczności funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego i nadały mu nową, choć także nie przełomową dynamikę. Dynamika ta pozwoliła UE „doczekać” z decyzjami ws. przyszłości PW do szczytu w Rydze – w nadziei, że do tego czasu ustabilizuje się sytuacja geopolityczna u największego wschodniego sąsiada Unii Europejskiej – Ukrainie.

PDF. Ryga 2015 - szczyt „na przeczekanie”? Partnerstwo Wschodnie. Stan i perspektywy w obliczu szczytu ryskiego.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy