„Ochrona granic państwowych RP a bezpieczeństwo wewnętrzne” – raport Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

włącz .

Raport poddaje analizie główne wyzwania związane ze bezpieczeństwem granic naszego państwa. W głównej mierze skupia uwagę na zagrożeniach takich jak terroryzm, działania służb specjalnych państw trzecich oraz nielegalny transgraniczny przemyt. Podejmuje on także kwestię nielegalnej migracji, nad którą trwa obecnie szeroka debata polityczna oraz analityczna w państwach Unii Europejskiej.

Prezentowany raport podkreśla potrzebę stworzenia strategii ujmującej problem całościowo oraz bardziej rozwiniętej kooperacji i koordynacji działań służb zarówno na poziomie krajowym w Polsce, jak i międzynarodowym na szczeblu UE. Jest to związane z faktem, iż z tej samej bazy logistycznej oraz know how mogą korzystać zarówno przemytnicy, jak i obce służby specjalne, a także terroryści. W związku z tym zwalczanie tylko jednego typu zagrożenia, związanego z ochroną polskiej granicy, może okazać się niewystarczające i nieskuteczne. Jest to spowodowane tym, że organizacje, które dla osiągnięcia swoich celów politycznych lub finansowych nielegalnie przekraczają granicę posiadają zdolność szybkiej adaptacji oraz mogą współpracować między sobą.

 
Całość raportu możecie przeczytać Państwo po kliknięciu w poniższy link (RAPORT_Granice.pdf).

 

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy