"Cyberwyzwania dla Polski" - artykuł Piotra Trąbińskiego dla dziennika Rzeczpospolita

włącz .

Ekspert NCSS podejmuje w tekście próbę wskazania najważniejszych zagrożeń, ryzyk oraz wyzwań, które stoją przed Polską w obszarze cyberbezpieczeństwa.

 

Poniżej znajdziecie Państwo fragment tekstu:

Celem ataku na Polskę może być zniszczenie lub unieruchomienie cywilnej lub wojskowej infrastruktury krytycznej, tak jak to się stało w przypadku zainfekowania wirusem Stuxnet systemów fabryki wzbogacania uranu w Iranie, gdzie mimo braku fizycznego połączenia systemów informatycznych fabryki z sieciami zewnętrznymi zainfekowano wirówki odpowiadające za wzbogacanie pierwiastka. Według ujawnionych źródeł było to możliwe dzięki pracy operacyjnej agentów wywiadu izraelskiego.

Innym zagrożeniem dla Polski może być zmasowany atak D-Dos na serwery obsługujące organy administracji publicznej czy największe spółki. Taki scenariusz wcielili w życie rosyjscy hakerzy w Estonii, jako odwet za przeniesienie z centrum miasta pomnika upamiętniającego „bohaterów" Armii Czerwonej. Przez kilka tygodni strony najważniejszych instytucji publicznych były zablokowane z powodu przeciążenia sieci, co według ówczesnego premiera Estonii było testowaniem nowego sposobu prowadzenia wojny, przypominającego czasy blokowania portów i miast.

Cały artykuł dostępny jest na stronach dziennika Rzeczpospolita. Zapraszamy do lektury!

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy