Przegląd Strategiczny NCSS

włącz .

PRZEGLĄD STRATEGICZNY przygotowany przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych to cykliczny przegląd publikacji niosących ważne lekcje dla polityki bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

W PRZEGLĄDZIE STRATEGICZNYM chcielibyśmy zaprezentować i wprowadzać do polskiej debaty publicznej aktualne raporty oraz analizy dotyczące kwestii bezpieczeństwa narodowego, które są opracowywane przez poważane instytucje i ośrodki analityczne, przede wszystkim zagraniczne.

 

W ten sposób pragniemy osiągnąć kilka celów. Pierwszy: znaczna część poruszanych w raportach zagadnień ma istotne znaczenie dla interesów Polski i z samego tego powodu powinna być znana przez polskich decydentów, a nasze prezentacje mogą to ułatwić. Drugi: przedstawić, jakie procesy i zjawiska są przedmiotem analiz. Trzeci: pokazać, w jaki sposób dokonuje się analiz, jak się opisuje zjawiska i co z tego wynika dla naszego osądu rzeczywistości oraz planowania przyszłości. Każdy z trzech powyższych powodów oddzielnie jest wystarczająco ważny, by podjąć się zadania z korzyścią dla poziomu eksperckiej debaty o kwestiach bezpieczeństwa RP.

 

1. Raport do Kongresu USA przybliżający perspektywę modernizacji Sił Zbrojnych Chin oraz zagrożenia jakie stwarzają one dla projekcji siły USA w Azji.

2. Dwa raporty US Army War College, pierwszy na temat postępującej modernizacji i reform armii rosyjskiej, co się udało, jakie opory reformy napotykają, drugi dotyczy strategicznych decyzji przed jakimi stoi Rosja, w szczególności po odejściu Putina, kwestii wyboru drogi europejskiej a azjatyckiej oraz uwarunkowań wewnętrznych przesądzających o wyborach strategicznych podejmowanych przez rosyjskie kierownictwo polityczne.

3. Raport łotewski opisujący szczegółowo aneksję Krymu w aspekcie wojskowym, oraz destabilizację wschodniej Ukrainy. Raport identyfikuje nowy sposób prowadzenia działań zbrojnych oraz jakie kroki należy podjąć, by przeciwstawić się tego rodzaju atakom

4. Raport strategicznym wyborze przed jakim stoi USA wahające się pomiędzy dalszym istotnym zaangażowanie się w kwestie bezpieczeństwa kluczowych regionów świata czy głębszym wycofaniem bliżej swoich granic ze szczególnym uwzględnieniem skutków wzrostu potęgi wojskowej Chin.

Pobierz

5. Raport o stosunkowo złym stanie Sił Powietrznych USA i pilnej potrzebie reform i modernizacji parku samolotowego oraz zmiany generacyjnej. Raport zawiera szereg ciekawych danych mogących być zaskoczeniem dla czytelników w szczególności w zakresie ograniczeń, jakie czekać będą Amerykanów w najbliższych latach.

Pobierz

6. Raport o roli strategicznej Australii i baz wojskowych w północnej części kontynentu oraz morskich posiadłościach Australii na Oceanie Indyjskim w przyszłej wojnie z Chinami. Raport szczegółowo opisuje niezbędne inwestycje w infrastrukturę oraz przedstawia geografię wojskową Oceanu Indyjskiego i Cieśnin Indonezyjskich, które będą strategicznie najważniejszymi miejscami w wypadku wojny w Chinami o dominacji w Azji Południowo-Wschodniej.

 
Pliki:

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy