PRZEGLĄD STRATEGICZNY NCSS, 2/2013

włącz .

PRZEGLĄD STRATEGICZNY przygotowany przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych to cykliczny przegląd publikacji niosących ważne lekcje dla polityki bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

W PRZEGLĄDZIE STRATEGICZNYM chcielibyśmy zaprezentować i wprowadzać do polskiej debaty publicznej aktualne raporty oraz analizy dotyczące kwestii bezpieczeństwa narodowego, które są opracowywane przez poważane instytucje i ośrodki analityczne, przede wszystkim zagraniczne.

W ten sposób pragniemy osiągnąć kilka celów. Pierwszy: znaczna część poruszanych w raportach zagadnień ma istotne znaczenie dla interesów Polski i z samego tego powodu powinna być znana przez polskich decydentów, a nasze prezentacje mogą to ułatwić. Drugi: przedstawić, jakie procesy i zjawiska są przedmiotem analiz. Trzeci: pokazać, w jaki sposób dokonuje się analiz, jak się opisuje zjawiska i co z tego wynika dla naszego osądu rzeczywistości oraz planowania przyszłości. Każdy z trzech powyższych powodów oddzielnie jest wystarczająco ważny, by podjąć się zadania z korzyścią dla poziomu eksperckiej debaty o kwestiach bezpieczeństwa RP.

 

1. Raport autorstwa J. E. Fedorova przekonuje, że taktyczna broń nuklearna odgrywa coraz ważniejszą rolę w strategii wojskowej Federacji Rosyjskiej. Nie dotyczy to tylko strategicznego potencjału odstraszającego, ale w pierwszym rzędzie użycia tzw. „deeskalującego” taktycznej broni nuklearnej w konfliktach lokalnych. Wynika to przede wszystkim z relatywnej słabości sił konwencjonalnych FR i mnogości wyzwań operacyjnych wzdłuż niepomiernie długich granic lądowych Federacji Rosyjskiej i w jej bliskim sąsiedztwie. Wciąż duży potencjał nuklearny Federacji Rosyjskiej, w przyszłości może być czynnikiem destabilizującym nie tylko region Europy Środkowo-Wschodniej...

Raport do pobrania

 

 

2. Tematykę rosyjskiej broni nuklearnej oraz szerzej reformy armii rosyjskiej kontynuuje szwedzki ośrodek badawczy FOI. W swoim raporcie p.t.: "Russia's Strategic Mobility. Supporting 'Hard power' to 2020?" konkluduje, że brak strategicznej mobilności sił rosyjskich powoduje, iż Rosja może wybrać użycie broni nuklearnej jako środka rozwiązującego konflikt lokalny, co osłabiłoby też wolę ewentualnej pomocy dostarczonej przez inne państwa w ten sposób zaatakowanemu przeciwnikowi. Ponadto autorzy szczegółowo wskazują na ograniczenia rosyjskich sił lądowych związane z infrastrukturą transportu, kwestionują także zdolności przeprowadzania długotrwałych operacji na obrzeżach ogromnego terytorium rosyjskiego i poza nim.

Raport do pobrania

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy